از تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه چه می‌دانیم؛ ارگانایزر لوازم آشپزخانه از کجا پیدا شده است؟

تاریخچه نظم دهنده آشپزخانه

نظم دهنده‌ لوازم آشپزخانه، عمدتاً لوازمی کاربردی و تزیینی و دکوراتیوی هستند که با انواع مختلفی از متریال‌ها مثل فلز، پلاستیک و انواع چوب‌ها ساخته می‌شود. دانستن تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه به شما کمک می‌کند تا قدر آشپزخانه‌‌ی مرتب، زیبا و منظم خود را بدانید. این ارگانایزرهای آشپزخانه‌ با انواع و مدل‌های گوناگونی در بازار عرضه می‌شود که در ادامه نظرتان را به خواندن این مقاله در مورد تاریخچه نظم دهنده آشپزخانه جلب می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه از کجا شروع شد؟ نظم‌دهنده‌ها یا ارگانایزرها از کجا پیدا شدند؟


تاریخچه‌ی دقیقی از منظم کردن آشپزخانه‌ها در دست نیست ولی عمیقاً با پیشرفت و توسعه روش‌های آشپزی و خانه‌داری مرتبط است. تاریخچه نظم‌ دهنده‌ لوازم آشپزخانه ها را از دو منظر بررسی اجمالی خواهیم کرد. در ابتدا در مقیاس جهانی و در نهایت در ایران و منطقه خاورمیانه که زادگاه بی‌شمار فرهنگ و تاریخ تمدن بشری است.

تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه در دنیا: پیدایش ارگانایزر لوازم آشپزخانه به طور کلی


ارگانایزر لوازم آشپزخانه در زمان باستان


در تمدن‌های باستانی، آشپزخانه‌ها به طور کلی ساده و کاربردی ساخته می‌شدند. مردم مواد غذایی مصرفی و لوازم آشپزخانه‌ها را در ظرف‌هایی ساده‌ی ساخته شده با موادی مانند گل، چوب و سنگ ذخیره و نگاهداری می‌کردند. ‌ایده‌ی مرتب نگاه داشتن آشپزخانه در آن دوران چندان ساخته و پرداخته نشده بود.

تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه : ارگانایزر لوازم آشپزخانه در زمان باستان
تاریخچه نظم دهنده آشپزخانه در باستان ظروف سفالی درون دیوار برای نظم دادن به آشپزخانه


ارگانایزر لوازم آشپزخانه دوران قرون وسطی و رنسانس:


همگام با رشد و ساختارمند شدن جوامع، در قصر‌ها و عمارت‌های افراد ثروتمند و متمول، برای ذخیره‌سازی مواد غذایی و لوازم پخت و پز و قاشق و چنگال‌ها، مکان‌هایی اختصاصی در آشپزخانه‌ها در نظر گرفتند. هرچند که این امکانات برای منظم‌سازی آشپزخانه تنها در اختیار قشر خاصی از جامعه بود.

تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه ارگانایزر آشپزخانه دوران قرون وسطی و رنسانس
نگاه هنرمند نظم دهنده لوازم آشپزخانه در قرون وسطی


تکامل نظم دهنده و ارگانایزر لوازم آشپزخانه هنگام انقلاب صنعتی:


وقوع انقلاب صنعتی همراه با پیشرفت‌های شگرفی در زمینه تولید و ساخت شد که اجازه تولید انبوه لوازم خانه و آشپزخانه را می‌داد. در این دوره، لوازم آشپزخانه فلزی مانند جا قاشقی، آویز‌های فلزی آشپزخانه، انواع کتری‌ها و تابه‌های فلزی در کنار لوازم آشپزخانه چوبی رونق بیشتری یافت. این نوآوری‌ها در صنعت باعث شد تا مردم اقبال بیشتری به منظم‌کردن آشپزخانه‌ی خود و خرید لوازم آشپزخانه چوبی و فلزی داشته باشند.

ارگانایزر لوازم آشپزخانه در قرون وسطی مربوط به تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه در اروپا
نظم دهنده لوازم آشپزخانه فلزی و چوبی: تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه در قرون وسطی


قرن بیستم: شروع بهینه شدن ارگانایزر لوازم آشپزخانه


ابتدای قرن بیستم ما شاهد معرفی کابینت‌های توکار، قفسه‌ها و مکان‌های ذخیره‌سازی جمع‌وجور برای بهینه‌سازی فضای کاری در آشپزخانه‌ها هستیم. همگام با تغییر کاربردی آشپزخانه‌ها از یک مکانی که صرفاً کاربردی به مکانی برای گردهم‌آیی‌های خانوادگی، نیاز‌ها برای استفاده‌ی بهینه از فضای آن و منظم‌سازی لوازم آشپزخانه بیش‌از پیش احساس می‌شد که تغییری شگرف در تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه به وجود آورد.

سبک لوازم آشپزخانه قرن بیستم


اواسط قرن بیستم: مصادف شدن ارگانایزر لوازم آشپزخانه با مصرف‌گرایی روزافزون


دوران پس از جنگ جهانی دوم، مصادف شد با مصرف‌گرایی مردم و در دسترس بودن بیشتر اسباب و لوازم آشپزخانه. این امر سبب شد تا راه‌حل‌هایی اختصاصی برای نگهداری انواع لوازم آشپزخانه شود. مانند استند و هلدر و نگهدارنده دستمال کاغذی‌ها، نگهدارنده قاشق و چنگال، قفسه‌های نگهداری ادویه‌جات و گنجه و آبدارخانه‌ای اختصاصی در منازل شد.

تصویری از نگاه هنری بر لوازم آشپزخانه تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه اواسط قرن بیستم
سبک قرن بیستمی چیدمان لوازم آشپزخانه


اواخر قرن بیستم تا کنون: بلوغ نظم دهنده لوازم آشپزخانه


با پیشرفت‌های حاصله در فناوری‌ها و تغییر سبک زندگی، منظم‌سازی آشپزخانه‌ها نیز به تبع تکامل یافته. این پیشرفت با معرفی سازوکار‌های جدید در سیستم‌های جداشونده‌ی آشپزخانه، قفسه‌هایی توکار و فضای ذخیره‌سازی سفارشی به صاحب‌خانه‌ها این امکان را می‌دهد تا به فراخور نیاز خود، آشپزخانه‌ای‌ایده‌آل داشته باشند.

تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه سبک مدرن
سبکی مدرن و تازه در تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه در دنیا


تاریخچه نظم دهنده آشپزخانه در کشور‌های خاورمیانه و ایران از نظر اجمالی


نظم دهنده آشپزخانه در زمان ایران باستان


همانطور که قبلاً ذکر شد، در ایران باستان نیز، مانند سایر نقاط دنیا در آن دوران، آشپزخانه‌ها محیطی ساده و کاربردی داشتند. در این سرزمین، فن‌آوری‌های اختصاصی نظیر قنات و سرداب‌ها برای نگهداری مواد غذایی ایجاد و استفاده می‌شد. می‌توان تأثیراتی از معماری ایرانی را در توسعه طاقچه و قفسه‌های دیوار برای ذخیره‌سازی لوازم آشپزی و مواد خوراکی دید.

تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه در زمان ایران باستان
تصور هنری از آشپزخانه باستانی ایران

ارگانایزر لوازم آشپزخانه در ایران هنگام قرون وسطی و دوره رنسانس:


نظر به اینکه که جامعه ایرانی گسترش پیدا کرد، آشپزخانه‌ها در قصر‌ها و خانوار‌های مرفه شروع به بکارگیری بیشتر لوازم ذخیره‌سازی و نگهدارنده ها کردند.


ورود ایده‌های جدید به ایران در مورد آشپزخانه و نظم دهنده لوازم آشپزخانه طی انقلاب صنعتی در دنیا:


اگرچه ایران به طور مستقیم از انقلاب صنعتی مانند کشور‌های غربی تأثیر نگرفته(اگر چه انقلاب صنعتی تأثیر مستقیمی روی ایران نداشته است برعکس کشور‌های غربی )، گسترش تولید و تجارت منجر به
ارائه یا عرضه لوازم و شیوه مؤثرتر نظم دهنده آشپزخانه شد، نگهدارنده‌های لوازم فلزی و جعبه‌های نگهدارنده در خانه‌های بیشتر ثروتمندان ظاهر شدند. مرسوم شدند.


نظم دهنده آشپزخانه در ایران قرن بیستم


در طول قرن بیستم، ایران مدرن‌سازی و شهرنشینی را تجربه کردکه این امر باعث پیروی از سبک آشپزخانه‌های غربی و لوازم ذخیره‌سازی شد، خانواده‌های شهری شروع به بکارگیری کابینت‌ها، قفسه‌ها و سیستم‌های ذخیره‌سازی طبق طراحی‌های جدید جهانی کردند.


اواخر قرن بیستم تا به امروز: تاریخچه نظم دهنده آشپزخانه در ایران

با افزایش دسترسی به محصولات مصرفی، خانواده‌های شهری ایرانی نیاز بیشتری برای انواع نظم دهنده ها احساس می‌کردند. ادویه‌ها و ترکیبات سنتی ایرانی به در ظروف و مکان جدید نگهداری می‌شدند که اغلب از طراحی سنتی به لوازم مدرن تغییر پیدا کردند.
در ایران مدرن نظم دهنده‌ها را تلفیقی از طراحی سنتی و مدرن دیده‌ایم. چون در فرهنگ ایرانی آشپزخانه، مرکز توجه باقی مانده است. خانواده‌ها با استفاده از ارگانایزر لوازم آشپزخانه (نظم دهنده ها)، قفسه‌های کشویی و افزایش بهره‌وری با استفاده از محصولات نوین نظم دهنده مثل نگهدارنده لیوان درختی، بر بوم سنت‌های دیرینه، رنگ سبک زندگی مدرین را در آمیخته‌اند.

ماندگاری در طول زمان نظم دهنده لوازم آشپزخانه


قبلا در مورد تاریخ صنایع دستی و پیدایش آن آشنا شدیم و اکنون نیز تاریخچه نظم دهنده لوازم آشپزخانه یا ارگانایزرها اجمالا و گذا نگاهی انداختیم.

در سال‌های اخیر چوب محبوبیت بیشتری بین مردم مخصوصاً ایرانیان بدست آورده‌ است.
نظم دهنده‌های چوبی لوازم آشپزخانه هم از لحاظ زیبایی‌شناسی و نیز پیوند با صنایع دستی سنتی ایرانی مورد توجه قرار گرفته‌اند. لوازم آشپزخانه چوبی و نظم دهنده آشپزخانه چوبی از مد نمی‌افتد و با مراقبت درست، تا سالها در آشپزخانه ما می‌مانند.


نظم دهنده لوازم آشپزخانه به انگلیسی چه می شود؟

organizer – US/ˈɔːr.gən.aɪ.zɚ/ اُرگنایزر – اُرگانایزر

بهترین جنس برای ارگانایزر لوازم آشپزخانه چیست؟

فلز، پلاستیک و چوب پرکاربردترین هستند. چوب زیبایی منحصر به فردی دارد و از مد نمی‌افتد.

ماندگاری در طول زمان نظم دهنده لوازم آشپزخانه

استند نگهدارنده چوبی و هلدرها از مد نمی افتند. در کل محصولات چوبی به علت زیبایی طبیعی چوب هرگز از دمده نمی‌شوند.

پیدایش ارگانایزر لوازم آشپزخانه چگونه بود؟

در تمدن‌های باستانی، آشپزخانه‌ها به طور کلی ساده و کاربردی ساخته می‌شدند. مردم مواد غذایی مصرفی و لوازم آشپزخانه‌ها را در ظرف‌هایی ساده‌ی ساخته شده با موادی مانند گل، چوب و سنگ ذخیره و نگاهداری می‌کردند. ‌ایده‌ی مرتب نگاه داشتن آشپزخانه در آن دوران چندان ساخته و پرداخته نشده بود ولی در طول زمان نیاز به آن احساس شد و اکنون به پختگی رسیده است.

یونیتک وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *